Briefing Stations :
No. State District Date Time Venue
1 JOHOR JOHOR BHARU, PASIR GUDANG, KULAI, KOTA TINGGI, PONTIAN 16 APRIL (PRIMARY) / 17 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SK SRI TEBRAU, JOHOR BHARU
    BATU PAHAT, SEGAMAT, MUAR, LEDANG, MERSING, KLUANG 23 APRIL 8am - 4pm SM TINGGI BATU PAHAT, BATU PAHAT
2 KEDAH KUALA MUDA, YAN, KULIM, BANDAR BARU, BALING, SIK, PENDANG 16 APRIL 8am - 4pm SMK IBRAHIM, SUNGAI PETANI
    KUBANG PASU, PADANG TERAP, KOTA SETAR 17 APRIL 8am - 4pm SM TEKNIK ALOR SETAR, ALOR SETAR
3 KELANTAN GUA MUSANG 15 APRIL 8am - 4pm SM SAINS GUA MUSANG, GUA MUSANG
    MACHANG, KUALA KRAI, TANAH MERAH, JELI, KOTA BHARU, BACHOK, PASIR PUTIH, PASIR MAS, TUMPAT 17 APRIL (PRIMARY) / 18 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm JPN TUNJONG, KOTA BHARU
4 MELAKA MELAKA 20 MARCH (PRIMARY) / 21 MARCH (SECONDARY) 8am - 4pm SMK AYER KEROH, AYER KEROH
5 NEGERI SEMBILAN NEGERI SEMBILAN 10 APRIL (PRIMARY) / 11 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SEKOLAH DATO ABDUL RAZAK (SDAR), SEREMBAN
6 PAHANG BERA, JERANTUT, TEMERLOH, BENTONG, RAUB, LIPIS 24 APRIL 8am - 4pm SK JALAN BAHAGIA, TEMERLOH
    PEKAN, KUANTAN, ROMPIN 25 APRIL 8am - 4pm SMK PAYA BESAR, KUANTAN
7 PERAK KINTA UTARA, BATANG PADANG, MUALLIM, KINTA SELATAN, HILIR PERAK, BAGAN DATUK, MANJUNG, PERAK TENGAH 9 APRIL (PRIMARY) / 10 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SMK SULTAN YUSUF, BATU GAJAH
    LARUT MATANG SELAMA, KUALA KANGSAR, KERIAN, HULU PERAK 11 APRIL 8am - 4pm SM SAINS RAJA TUN AZLAN SHAH, TAIPING
8 PERLIS PERLIS 18 APRIL 8am - 4pm ILP KANGAR, KANGAR
9 PULAU PINANG SEBERANG PERAI TENGAH, SEBERANG PERAI UTARA, SEBERANG PERAI SELATAN 23 APRIL 8am - 4pm INSTITUT LATIHAN PERINDUSTRIAN (ILP) KEPALA BATAS, KEPALA BATAS
    TIMUR LAUT, BARAT DAYA 24 APRIL (PRIMARY) / 25 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SMK BUKIT JAMBUL, GELUGOR
10 SABAH LAHAD DATU 15 APRIL (PRIMARY) / 16 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SK LAHAD DATU III, LAHAD DATU
    TAWAU, SEMPORNA 18 APRIL 8am - 4pm SMK TAGASAN, SEMPORNA
    KOTA KINABALU, PANAMPANG, KOTA MARUDU, KUDAT 22 APRIL 8am - 4pm SM LOK YUK, LIKAS
    TAMBUNAN, KENINGAU, NABAWAN 24 APRIL 8am - 4pm SMK GUNSANAD II, KENINGAU
    TUARAN, KOTA BELUD, RANAU 30 APRIL 8am - 4pm SMK TENGHILAN, TUARAN
11 SARAWAK MIRI, SUBIS, BARAM, LIMBANG TBC 8am - 4pm SMK LUTONG, MIRI
    BINTULU, SEBAUH, TATAU 16 APRIL 8am - 4pm SMK BINTULU, BINTULU
    MUKAH, DALAT 18 APRIL 8am - 4pm SK MUKAH, MUKAH
    SARIKEI, MARADONG, BETONG, SARATOK, SIBU, KAPIT, MATU, KANOWIT, JULAU, DARO, SELANGAU 22 APRIL 8am - 4pm SMK TUNG HUA, SIBU
    KUCHING, BAU, LUNDU, PADAWAN, SAMARAHAN, SERIAN 25 APRIL 8am - 4pm SJKC CHUNG HUA BATU 4 1/2, KUCHING
12 SELANGOR PETALING PERDANA, PETALING UTAMA, KUALA LANGAT, KLANG 9 APRIL 8am - 4pm SAM BESTARI, UEP SUBANG JAYA
    HULU LANGAT, SEPANG 11 APRIL 8am - 4pm SMAP KAJANG, KAJANG
    GOMBAK 16 APRIL 8am - 4pm SMK SERI GOMBAK, GOMBAK
    KUALA SELANGOR, SABAK BERNAM 22 APRIL 8am - 4pm SMK DATO HARUN, TANJUNG KARANG
    HULU SELANGOR 30 APRIL 8am - 4pm SK SERENDAH, SERENDAH
13 TERENGGANU KUALA TERENGGANU, HULU TERENGGANU, MARANG,BESUT, SETIU 22 APRIL (PRIMARY) / 23 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SMK PADANG NEGARA, KUALA TERENGGANU
    DUNGUN, KEMAMAN 25 APRIL 8am - 4pm SK KERTEH, KEMAMAN
14 W.P. KUALA LUMPUR BANGSAR, KERAMAT, PUDU, SENTUL 17 APRIL (PRIMARY) / 18 APRIL (SECONDARY) 8am - 4pm SJKC LAI MENG, BUKIT JALIL
15 W.P. LABUAN W.P. LABUAN 9 - 10 MAY (PRIMARY) / 13 - 14 MAY (SECONDARY) 8am - 3pm BAHAGIAN TEKNOLOGI PENDIDIKAN NEGERI (BTPN) LABUAN
16 W.P. PUTRAJAYA W.P. PUTRAJAYA 10 APRIL 8am - 4pm SMK PRESINT 8(1), PUTRAJAYA
NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011 NRC 2012 NRC 2013 NRC 2014 NRC 2015 NRC 2016 NRC 2017 NRC 2018