HomeIntroductionCompetition ScheduleRules & RegulationsAwards StructureNews & EventsTeamsGalleryContact UsResult
Results


Click on the buttons below to read more about the results.



 Zone Competition Results -
 Open Category

 

 Results for ZONES :

 

   Results - ZONE A - (Perlis, Kedah)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Ibrahim

Mentor :

Mahzan B. Mohd. Mohidin

Participant Names :

Player 1 :
Alif Farhan B. Jamaluddin


Player 2 :
Asyraf B. Borhanuddin


Player 3 :
Nursyaierah Bt. Tarmizi

2. Winner Silver

School Name :

SMS Tuanku Syed Putra, Perlis

Mentor :

Mohd Rozai Bin Zainol

Participant Names :

Player 1 :
Nuura Najiha Mohamad


Player 2 :
Nur Syazwani Ghazali


Player 3 :
Nurul Shazwana Jismi

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Sultan Badlishah

Mentor :

Khairul Nizam

Participant Names :

Player 1 :
Muhammad Adli B. Amer


Player 2 :
Ammani B. Bashir Ali


Player 3 :
Ahmad Afiq B. M. Akhir

   Results - ZONE B - (Pulau Pinang)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMJK Chung Ling, Ayer Itam

Mentor :

Lim Seng Huat

Participant Names :

Player 1 :
Tan Chun Keat


Player 2 :
Jasher Tan Si-Ming


Player 3 :
John Koh Mei Jun

2. Winner Silver

School Name :

SMK Tinggi, Bukit Mertajam

Mentor :

Zulkarnain Ramli

Participant Names :

Player 1 :
Teoh Su Choon


Player 2 :
Nur Shafieza Riwayat


Player 3 :
Pirawin Kumar S/O Ramakrishnan

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Bukit Jambul

Mentor :

Wan Muhd. Jailani Bin Wan Omar

Participant Names :

Player 1 :
Nurnishi Alif Bin Mohd Firdaus Katsumi Nishimura


Player 2 :
Tan Keat Hui


Player 3 :
Ariff Bin Zahid

   Results - ZONE C - (Perak)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Methodist Tanjong Malim

Mentor :

Puan Lau Yoke Yia

Participant Names :

Player 1 :
Gabriel Goh Yoong Seng


Player 2 :
Saktish Velmurugan


Player 3 :
Michael Goh Joon Seng

2. Winner Silver

School Name :

SMK Gunung Rapat

Mentor :

Encik Osman Bin Adnan

Participant Names :

Player 1 :
Meor Muhd Izzat Bin Meor Razman


Player 2 :
Khairil Azuwa Bin Abd. Khalid


Player 3 :
Zeffree Kan Bin Zainal Kan

3. Winner Bronze

School Name :

SK Seberang Perak

Mentor :

Encik Mohd Firdaus Md Yusoff

Participant Names :

Player 1 :
Hafizhi Bin Mat Halmi


Player 2 :
Mohamad Najmi Bin Shafiee


Player 3 :
Mohamad Saifullah Bin Amiruddin

   Results - ZONE D - (Selangor)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SK Taman Megah

Mentor :

Mohd Zakuan Bin Abdullah

Participant Names :

Player 1 :
Francis Peter Moissinal


Player 2 :
Thomas Lionel Moissinal


Player 3 :
Nadia Esham

2. Winner Silver

School Name :

SMK Jugra

Mentor :

Zaian B. Sairan

Participant Names :

Player 1 :
Muhammad Shaiful Azrin B. Md Alimon


Player 2 :
Mohamad Nurul Naim B. Abd Rahim


Player 3 :
Muhamad Hazarzarimi B. Mohamad Ebizar

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Tinggi Klang

Mentor :

Saiful Haizam B. Zakaria

Participant Names :

Player 1 :
Chua Eng Seng


Player 2 :
Fung Jia Jun


Player 3 :
Yap Wei Hon

   Results - ZONE E - (Kuala Lumpur, WP Putrajaya)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Seri Bintang Selatan

Mentor :

Fuad Ruslan

Participant Names :

Player 1 :
Lew Chi Liang


Player 2 :
Lew Chi Wei


Player 3 :
Manoj A/L Anandan

2. Winner Silver

School Name :

Sekolah Sultan Alam Shah

Mentor :

Haji Kamal Bin Mohd Rahim

Participant Names :

Player 1 :
Muhammad Ailwan Izzat Bin Omar


Player 2 :
Muhammad Aizad Bin Faizatul Azreen


Player 3 :
Luqman Wafily Bin Adnan

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Victotia

Mentor :

Leong Kwong Ee

Participant Names :

Player 1 :
Gerrard Tung Lian Qian


Player 2 :
Cheah Yizhe


Player 3 :
Asyraf Nik

Download Registration Form Here

Download Rules and Regulations Here


World Robot Olympiad 2007

NRC 2006

Malaysia Robot Olympiad 2005

Sasbadi Official Website

Lego Education

Quick Links:
back to top

Copyright Sasbadi Sdn. Bhd.(139288-X)
All Rights Reserved

Web Design & CMS Software by CNTSB Malaysia.
Sasbadi Official Website Home
RCX Category Event 1 - Primary School Category RCX Category Event 2 - Lower Secondary Category RCX Category Event 3 - Upper Secondary Category NXT Category Event 1 - Primary School Category NXT Category Event 2 - Secondary school Category Open Category
RCX Category Event NXT Category Event Open Category
Regular Category Scoring 2007 Open Category Scoring 2007 Award of Best Popularity