HomeIntroductionCompetition ScheduleRules & RegulationsAwards StructureNews & EventsTeamsGalleryContact UsResult
Results


Click on the buttons below to read more about the results.



 Zone Competition Results -
 RCX Category Event 2 - Lower Secondary Category

 

 Results for ZONES :

 

   Results - ZONE A - (Perlis, Kedah)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Langkawi, Pulau Tuba

Mentor :

Noor Sham B. Yaakob

Participant Names :

Player 1 :
Muhamad Farid Nashriq B. Fadzil


Player 2 :
Muhammad Salihin B. Saidun


Player 3 :
Mohamad Saadatul Hanan Zikry B. Saad

2. Winner Silver

School Name :

SMK Ibrahim

Mentor :

Mahzan B. Mohd. Mohidin

Participant Names :

Player 1 :
Hazlinda Bt. Mahadzir


Player 2 :
Cheah Dow Sheng


Player 3 : -

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Chio Min

Mentor :

Lim Pin Kok

Participant Names :

Player 1 :
Ooi Chon Wei


Player 2 :
Jonathon Wong Yan Jie


Player 3 : -

   Results - ZONE B - (Pulau Pinang)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMJK Chung Ling, Ayer Itam

Mentor :

Lim Seng Huat

Participant Names :

Player 1 :
Oh Yi Jia


Player 2 :
Yeoh Zhi Hong


Player 3 :
P'ng Ren Yu

2. Winner Silver

School Name :

SMJK Chung Ling, Ayer Itam

Mentor :

Lim Seng Huat

Participant Names :

Player 1 :
Adrian Yap Yiing Wen


Player 2 :
Ong Jing Min


Player 3 :
Khoo Rong Xuan

3. Winner Bronze

School Name :

SMJK Chung Ling, Ayer Itam

Mentor :

Lim Seng Huat

Participant Names :

Player 1 :
Lam Kuo Min


Player 2 :
Lean Yi Feng


Player 3 :
Lee Bin Hong

   Results - ZONE C - (Perak)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Mengelembu, Ipoh

Mentor :

Puan Long Kwai Ling

Participant Names :

Player 1 :
Oung Yei Ying


Player 2 :
Siow Joong Kit


Player 3 :
Chong Jin Jie

2. Winner Silver

School Name :

SMK Methodist Tanjong Malim

Mentor :

Puan Lau Yoke Yia

Participant Names :

Player 1 :
Chai Wuang Shen


Player 2 :
Wong Teck Li


Player 3 :
Ahmad Nasree Bin Muhamad Khairuddin

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Clifford, Kuala Kangsar

Mentor :

Encik Khairol Amali Bin Mohd Yusof

Participant Names :

Player 1 :
Meor Muhammad Firdaus B. Meor Baharuddin


Player 2 :
Muhammad Zul Hazman Bin Rozali


Player 3 :
Muhammad Nur Hadi Bin Mohd Hanafiah

   Results - ZONE D - (Selangor)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SM Sains Hulu Selangor

Mentor :

Norazrina Binti Abdul Aziz

Participant Names :

Player 1 :
Muhammad Farhan B. Muhammad Lokman


Player 2 :
Nur Afiq Sulaim B. Noor Zaidi


Player 3 :
Afiq Bin Zaharudin

2. Winner Silver

School Name :

SMK Agama Maahad Hamidiah, Kajang

Mentor :

Norhashimah Bt Abu Bakar

Participant Names :

Player 1 :
Muhammad Firdaus B. Zainal


Player 2 :
Muhammad Eizuddin B. Mohd Sahar


Player 3 :
Muhammad Alif Bin Rosli

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Taman Sea

Mentor :

Zakiah Mohd Nor

Participant Names :

Player 1 :
Erique Phang Li-Onn


Player 2 :
Ong Bee Lee


Player 3 :
Lee Yew Leung

   Results - ZONE E - (Kuala Lumpur, WP Putrajaya)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Bukit Bandaraya

Mentor :

Norhayati Johari

Participant Names :

Player 1 :
Prasad Shunmugan


Player 2 :
Kamal Kumar Puri


Player 3 :
Muhamad Ridhway Bin Mohd Rasied

2. Winner Silver

School Name :

SMK Convent Bukit Nanas

Mentor :

Lee Li Ling

Participant Names :

Player 1 :
Leanne Lew Hwui Ser


Player 2 :
Nathalie Chong Yee Ling


Player 3 :
Anne Shobna Selvam

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Victoria

Mentor :

Leong Kwang Ee

Participant Names :

Player 1 :
Ahmad Haryth Bin Ahmad Hilmy


Player 2 :
Mohamad Faris Aiman Bin Moner


Player 3 :
Nur Muhammad Qayyum Bin Rosli

Download Registration Form Here

Download Rules and Regulations Here


World Robot Olympiad 2007

NRC 2006

Malaysia Robot Olympiad 2005

Sasbadi Official Website

Lego Education

Quick Links:
back to top

Copyright Sasbadi Sdn. Bhd.(139288-X)
All Rights Reserved

Web Design & CMS Software by CNTSB Malaysia.
Sasbadi Official Website Home
RCX Category Event 1 - Primary School Category RCX Category Event 2 - Lower Secondary Category RCX Category Event 3 - Upper Secondary Category NXT Category Event 1 - Primary School Category NXT Category Event 2 - Secondary school Category Open Category
RCX Category Event NXT Category Event Open Category
Regular Category Scoring 2007 Open Category Scoring 2007 Award of Best Popularity