HomeIntroductionCompetition ScheduleRules & RegulationsAwards StructureNews & EventsTeamsGalleryContact UsResult
Results


Click on the buttons below to read more about the results.



 Zone Competition Results -
 RCX Category Event 3 - Upper Secondary Category

 

 Results for ZONES :

 

   Results - ZONE F - (Negeri Sembilan)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMJK Chi Wen

Mentor :

Encik Shaziadi Shahrizan

Participant Names :

Player 1 :
Ng Qi Xiang


Player 2 :
Low Kok Sin


Player 3 :
Peng Woei Hong

2. Winner Silver

School Name :

SMK Batu Kikir (Model Khas)

Mentor :

Encik Nahazir

Participant Names :

Player 1 :
Mohamad Iskandar Bin Roslan


Player 2 :
Muhamad azri Bin Marsoha


Player 3 :
Mohamad Hafiz Bin Zainal Abidin

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Tuanku Ampuan Durah

Mentor :

Puan Zainon Zaini

Participant Names :

Player 1 :
Najiha Binti Mohd Ali


Player 2 :
Mohd Syibrawi Juhaim


Player 3 :
Mohd Syukri Abu Bakar

   Results - ZONE G - (Melaka)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SM Sains Muzaffar Shah

Mentor :

Puan Suriyati Yusof

Participant Names :

Player 1 :
Ahmad Syafiq Bin Saffre


Player 2 :
Muhammad Shahrine Bin Mohd Ridhwan


Player 3 :
Muhammad Akmal Faizi Bin Rahmat

2. Winner Silver

School Name :

SMK Dato' Dol Said, Alor Gajah

Mentor :

Encik Mohd Kailani Husaini

Participant Names :

Player 1 :
Muhd Izzat Haiqal Daud


Player 2 :
Mohd Iqbal Hamidee


Player 3 :
Mohd Hafizuddin Md Kailani

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Agama Sharifah Rodziah

Mentor :

Encik Fazilah Shuhaimi Husin

Participant Names :

Player 1 :
Halimahton Yusup


Player 2 :
Ummu Qistina Kamarulzaman


Player 3 :
Nur Hazirah Mohd Azlan

   Results - ZONE H - (Johor)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Tun Hussein Onn

Mentor :

Jamaliah Talib

Participant Names :

Player 1 :
John Soo Yue Han


Player 2 :
Lee Tong Wei


Player 3 :
Pee Kah Wei

2. Winner Silver

School Name :

SM Teknik Johor Bahru

Mentor :

Norazimah Bte Said

Participant Names :

Player 1 :
Mohd Afiq B Mohamed


Player 2 :
Azrul Fadly Bin Kasdirin


Player 3 :
Shazwan Fitri B Razali

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Agama Maahad Muar

Mentor :

Farahdila Bte Haron

Participant Names :

Player 1 :
Muhamad Saiful Azhar Bin Sukaribin


Player 2 :
Muhammad Firdaus B Mohd Fadzil Muin


Player 3 :
Mohd Nazim B Razali

   Results - ZONE I - (Pahang)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Beserah, Kuantan

Mentor :

Zandariah Ahmad

Participant Names :

Player 1 :
Amir Hamzah Bin Ramli


Player 2 :
Afiq Bin Saharudin


Player 3 :
Mohamad Arif Bin Mohamad Arjunaidi

2. Winner Silver

School Name :

SMK Mahmud, Raub

Mentor :

Mohd Mazlan Bin Samah

Participant Names :

Player 1 :
Zulhaizat Bin Zaimy


Player 2 :
Mohdmad Asraf Bin Mohd Shariff


Player 3 :
Muhammad Syafiq Bin Misnan

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Khai Mun, Bentong

Mentor :

Che Engku Masliza Bt Che Engku Mahmub

Participant Names :

Player 1 :
Chen Kaa Fei


Player 2 :
Abdul Lateef


Player 3 :
Norfathiah Alia

   Results - ZONE J - (Terengganu)

Read More Results ...

1. Winner Gold

School Name :

SMK Tengku Mahmud, Besut

Mentor :

Syukei Mohammad Noor

Participant Names :

Player 1 :
Wong Yong Wai


Player 2 :
Mohd Hakizudin Bin Ismail


Player 3 :
Wee Li Khuan

2. Winner Silver

School Name :

SMK Kuala Besut

Mentor :

Zariha Ibrahim

Participant Names :

Player 1 :
Afiq Syazwan Bin Abdul Aziz


Player 2 :
Raffiz Bin Abdullah


Player 3 :
Wan Muhamad Faiz Bin Wan Azlan

3. Winner Bronze

School Name :

SMK Badrul Alam Shah

Mentor :

Mohd Nor Zaienn Bin Jamaludin

Participant Names :

Player 1 :
Muhammad Nazirul Haffizi Bin Azmi


Player 2 :
Azura Binti Alias


Player 3 :
Mohd Faizal Bin Abu Bakar

Download Registration Form Here

Download Rules and Regulations Here


World Robot Olympiad 2007

NRC 2006

Malaysia Robot Olympiad 2005

Sasbadi Official Website

Lego Education

Quick Links:
back to top

Copyright Sasbadi Sdn. Bhd.(139288-X)
All Rights Reserved

Web Design & CMS Software by CNTSB Malaysia.
Sasbadi Official Website Home
RCX Category Event 1 - Primary School Category RCX Category Event 2 - Lower Secondary Category RCX Category Event 3 - Upper Secondary Category NXT Category Event 1 - Primary School Category NXT Category Event 2 - Secondary school Category Open Category
RCX Category Event NXT Category Event Open Category
Regular Category Scoring 2007 Open Category Scoring 2007 Award of Best Popularity