Local Competitions Result

  Zone Competitions Result

  Final Results

  WRO Final Results


Final Results

PRIMARY REGULAR CATEGORY - ROBOT ORGANIZER

WINNER GOLD

School Name:
SK ST. ANTHONY, BINTULU, SARAWAK
Mentor:
CHUA SIEW YIEN
Participant Names:
- JOHNSON PAU JION SENG
- SEAN LAU HOU WEN
- CALVIN LIM HAW KING

WINNER SILVER

School Name:
SJKC BATU 9, CHERAS, WP KUALA LUMPUR
Mentor:
ONG LAI CHOO
Participant Names:
- YEO YONG JIE
- TAH CHI BIN
- LIEW KAI YOUNG

WINNER BRONZE

School Name:
SJKC MIN SIN, RELAU, PULAU PINANG
Mentor:
SU HEA LING
Participant Names:
- ONG YUN CHEE
- LEE CHER
- YU XI AN


LOWER SECONDARY CATEGORY - ROBOT COLUMBUS

WINNER GOLD

School Name:
SMK BINTULU, BINTULU, SARAWAK
Mentor:
YONG YEE YUNG
Participant Names:
- DAVID HA HENG LEE
- LESTER LING SI KAI
- CLEMENT CHIENG SIEW KIAT

WINNER SILVER

School Name:
SMK SERI GOMBAK,GOMBAK, SELANGOR
Mentor:
HONG BOON LIANG
Participant Names:
- MUHAMMAD SAFII BIN ZULKIFLI
- MUHAMMAD NAZMI BIN CHE MAT NAWI
- NOR ESKANDAR BIN SOFIAN

WINNER BRONZE

School Name:
SMK BINTULU, BINTULU, SARAWAK
Mentor:
LING SIM HIE
Participant Names:
- JOSIAH YANG KAI YI
- CLEMENT LING HAN YEH
- TING YONG CHEON


UPPER SECONDARY CATEGORY - ROBOT VAN GOGH

WINNER GOLD

School Name:
SMK PADANG NEGARA,KUALA TERENGGANU, TERENGGANU
Mentor:
MUHAMMAD MASRI BIN MALIK
Participant Names:
- MOHAMAD NADZMI SYAFIQ BIN MOHD AZMI
- ABDUL RAHIM BIN MUSTAFA KAMAL
- MUHAMMAD RIDZWAN BIN NORMAHAZAN

WINNER SILVER

School Name:
SMK SERI GOMBAK, GOMBAK, SELANGOR
Mentor:
HONG BOON LIANG
Participant Names:
- MUHAMMAD YUSUF BIN ZULKIFLI
- NAQIUDDIN BIN MUHAMMAD
- NUR NADHIRAH BINTI ENNAIDI

WINNER BRONZE

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN, NEGERI SEMBILAN
Mentor:
MOHAMAD LUTFI BIN MOHD ABDU SHAKUR
Participant Names:
- AHMED NADZRY BIN AZLI
- MOHD DAHRI HADRI BIN ZAFARI
- MUHAMAD AIMAN BIN MOHD RADZUAN


OPEN CATEGORY - PRIMARY

WINNER GOLD

School Name:
SJKC JALAN DAVIDSON, BANGSAR, WP KUALA LUMPUR
Mentor:
ONG ENG ANN
Participant Names:
- NATASHA WONG
- PHILEAS MAH TZE JIEN
- OOI ZI XUAN

WINNER SILVER

School Name:
SJKC HUA LIAN (3), TAIPING, PERAK
Mentor:
KHAW WEI KIAT
Participant Names:
- CHUAH YI KEN
- THOMAS TAN KEAN YEW
- ANDREA CHOW MEI EN

WINNER BRONZE

School Name:
SK SRI TEBRAU,JOHOR BAHRU, JOHOR
Mentor:
MOHD HAFIZ BIN HUSSIN
Participant Names:
- ILIYA AZFAR BIN AZHAR
- EILEEN LEE JIA HUEY
- NIMALAN SANJAYAN


OPEN CATEGORY - LOWER SECONDARY

WINNER GOLD

School Name:
SMK METHODIST TANJUNG MALIM, PERAK
Mentor:
LAU YOKE YIN
Participant Names:
- GOH XIN DEIK
- LIEW BAN CHAU
- YUHARAJAN S/O BASKARAN

WINNER SILVER

School Name:
SMK SG PAOH, SARIKEI, SARAWAK
Mentor:
LEONG SIEW CHOON
Participant Names:
- FAHMI HAZIQ BIN ALWI
- JONATHAN ANAK PETER GIMAN
- SPENCER ANAK BALO

WINNER BRONZE

School Name:
SMK SEAFIELD, SUBANG JAYA, SELANGOR
Mentor:
ARDI IZANI BIN MOHD ISA
Participant Names:
- ABDUL HAKIM BIN NORAZMAN
- NG ZHEN HOU
- LEE AI SHAN


OPEN CATEGORY - UPPER SECONDARY

WINNER GOLD

School Name:
SMJK JIT SIN, BUKIT MERTAJAM, PULAU PINANG
Mentor:
LOH SIEW KEAN
Participant Names:
- TEOH JIAN NING
- CHION JET HERNG
- KOK TZE YEAN

WINNER SILVER

School Name:
SMK USJ 12, SUBANG JAYA, SELANGOR
Mentor:
CHOO SOOK FUN
Participant Names:
- LEE KIAN BOON
- DARRYL TAN SHI WEI
- SITI ATIKAH JAZLINA BT OTHMAN

WINNER BRONZE

School Name:
SMK KEAT HWA 2, ALOR SETAR, KEDAH
Mentor:
JACKSON ANTHONY
Participant Names:
- LOW ZHI QIN
- NOR SABRINA BT. ABU ZAKI
- DILASHINI A/P RATHAKRISHNAN


GEN II FOOTBALL

WINNER GOLD

School Name:
SMK BINTULU, BINTULU, SARAWAK
Mentor:
ANANTHAN A/L SUBRAMANIAM
Participant Names:
- LEE ZHENG YANG
- JACOB LING XIAN ZHI
- PAUL MICHAEL RAJ ANANTHAN

WINNER SILVER

School Name:
SMJK KWANG HUA, KLANG, SELANGOR
Mentor:
WONG KIAT HI
Participant Names:
- LER YOW WEI
- CHEONG BENG TAT
- SIM HANT NHING

WINNER BRONZE

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN, NEGERI SEMBILAN
Mentor:
JAMHURI BIN MOHAMED JAMEL
Participant Names:
- ADAM IMRAN BIN NOOR AZAM
- LUQMAN NUR HAKIM BIN ROSLEY
- MUHAMMAD ZAYD HARITHAH BIN JASNI



NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011