NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011 NRC 2012 NRC 2013 NRC 2014
The 2015 National Robotics Competition

  District Competitions Result

  State Competitions Result

  Final Results

  WRO Final Results


WP Putrajaya

Elementary Regular Category - Pearl Diving

WINNER GOLD

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 9(1)
Mentor:
PN. NORASHIKIN BINTI MOHD NORDIN
Participant Names:
- UMAR RAZEEN BIN JALIL HUSNI
- AMIRUL ZARIF BIN MOHD NASIR
- MOHAMAD NAJDZMI BIN JALEI

WINNER SILVER

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 11(2)
Mentor:
NORBAIZURA BINTI MOKELAS
Participant Names:
- MUHAMAD ARIFF FASYAL BIN MOHD AZRI
- MUHAMMAD DANIAL HAZINI BIN NASIR
- MUHAMMAD AIMAN FARIS BIN MOHD ZAIDI

WINNER BRONZE

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 11(2)
Mentor:
NORBAIZURA BINTI MOKELAS
Participant Names:
- MUHAMMAD TAUFIQ BIN IWAN BUDIMAN
- MUHAMMAD AZAMUDDIN BIN MOHD AZMI
- ENIYA THIRUCHELVAM


Lower Secondary Regular Category - Treasure Hunt

WINNER GOLD

School Name:
SMK PUTRAJAYA PRESINT 16(1)
Mentor:
NUR HAIFA ISMAIL
Participant Names:
- SHAZWAN BIN SHIRAJUDDIN
- KRISHAAD A/L MANIRAJAH
- AMIR NURHAKIM BIN MOHD ZAID

WINNER SILVER

School Name:
SEKOLAH SULTAN ALAM SHAH (SMBP)
Mentor:
SHAHRIZAN BIN SALIM
Participant Names:
- MUHAMMAD ARSYAD KAMIL BIN AZLAN
- NABIL BIN ACHMAD NAZEEM
- MUHAMMAD ZAEEM RAAYYAN BIN MOHAMED ROSLI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK PUTRAJAYA PRESINT 14(1)
Mentor:
NUR SHAZREEN BINTI SHAHRUL AZHAR
Participant Names:
- MUHAMMAD TARIQ BIN MOHAMAD MAHIL
- MUHAMMAD ZAIDAN BIN MOHAMAD MAHIL
- NASIRUDDIN BIN MOHAMMAD ALINOR


Upper Secondary Regular Category - Mountaineering

WINNER GOLD

School Name:
SMK PUTRAJAYA PRESINT 8(1)
Mentor:
RIZAWANI BINTI MUSTAFA
Participant Names:
- MUHAMMAD MUSTHOFFA BIN ROSLI
- MOHD DANIEL HAZEEM BIN MOHD FARDOS
- SYAHIR BIN SH YAHYA

WINNER SILVER

School Name:
--
Mentor:
--
Participant Names:




WINNER BRONZE

School Name:
--
Mentor:
--
Participant Names:





Elementary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 9(1)
Mentor:
NORASHIKIN BINTI MOHD NORDIN
Participant Names:
- AIMI SOFRINA BINTI MOHD SALEHUDDIN
- MIRZA SIDQI MOHD YUSOFF
- KHAIRINA ALYA BINTI MOHD KHAIRUZAKI

WINNER SILVER

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 11(1)
Mentor:
SHARMIZYAN MAYA BINTI MOHD MAYASIN
Participant Names:
- KU AYRAA HAYFA BINTI KU AZNAL SHAHRI
- AMINAH SHUHADA BINTI AMINUDIN BAKI
- SITI NURAISYAH BINTI IDRIS

WINNER BRONZE

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 8(1)
Mentor:
AZNOR HILDA BINTI KHAIRUDDIN
Participant Names:
- AMIR ARSYAD BIN AZMI
- SIRAJASHAHABUDEEN
- MUHAMMAD ADZIM BIN MOHD AZMIL


Lower Secondary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SEKOLAH SULTAN ALAM SHAH (SMBP)
Mentor:
SHAHRIZAN BIN SALIM
Participant Names:
- MUHAMMAD AZHAM ARIF BIN AZHAR
- MUHAMMAD AMSYAR BIN ZULKARNAIN
- MUHAMMAD ADLAN AFIQ BIN MUHAMAD TAUFEK

WINNER SILVER

School Name:
SEKOLAH SULTAN ALAM SHAH (SMBP)
Mentor:
ROSANY @ NIKY BINTI ABDULLAH
Participant Names:
- MUHAMMAD FADZRUL BIN KAMARUDZAMAN
- ISYRAF EIMAN BIN MOHAMAD NASIR
- MUHAMMAD AFIQ BIN ZAIRUL AZWAN

WINNER BRONZE

School Name:
SMK PUTRAJAYA PRESINT 11(1)
Mentor:
PUAN NORZALILAH BINTI MOHAMMAD MAZLI
Participant Names:
- NUR SABRINA BINTI ZAKARIA
- TENGKU SHARIFAH FADLUN BINTI TENGKU FACHRUDDIN
- NOORASYIKIN BINTI ABDUL KADIR


Upper Secondary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SMK PUTRAJAYA PRESINT 11(1)
Mentor:
WAN ANIZAWATI BINTI HUSAIN
Participant Names:
- MUHD AMIRUL AIMAN
- AIMAN MUHAMMAD HAKIM
- MUH FARIS HUSAINI BIN BURHANUDDIN

WINNER SILVER

School Name:
SMK PUTRAJAYA PRESINT 11(1)
Mentor:
PUAN NORSOFFIAH BINTI ABDUL
Participant Names:
- MUHAMMAD LUQMAN HAKEEM BIN MOHD NASIR
- AHMAD DANIAL BIN AHMAD SANY
- AHMAD IQBAL DANIAL BIN SHAMSUDDIN

WINNER BRONZE

School Name:
--
Mentor:
--
Participant Names:





Gen II Football

WINNER GOLD

School Name:
SEKOLAH SULTAN ALAM SHAH (SMBP)
Mentor:
ROSANY@NIKY BINTI ABDULLAH
Participant Names:
- AIMAN HARITH BIN EDRIN NAZRI
- KHAIRIL MIRZA SHAH BIN BAZERIN
- ARIZ ARMAN BIN ADI AZUAN

WINNER SILVER

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 9(2)
Mentor:
MOHD AZIZI BIN ABD ALIF
Participant Names:
- NIK HARITH DANIAL BIN NIK MOHD FAIZAL
- NIK AHMAD AMIRUDDIN BIN NIK AZMAN
- MUHAMMAD NABIL BIN MOHD KHAIRI

WINNER BRONZE

School Name:
SK PUTRAJAYA PRESINT 9(1)
Mentor:
EN MOHD FAUZI BIN ALI
Participant Names:
- ADAM HAKEEMI BIN MOHD SHAHRIZAL
- AHMAD DANIAL BIN JAZMANIE
- SHAHIM HASYIMEE BIN SHAFIE