NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011 NRC 2012 NRC 2013 NRC 2014
The 2015 National Robotics Competition

  District Competitions Result

  State Competitions Result

  Final Results

  WRO Final Results


Negeri Sembilan

Elementary Regular Category - Pearl Diving

WINNER GOLD

School Name:
SJKC CHAN WA, SEREMBAN
Mentor:
WONG LEE MEE
Participant Names:
- LEE JOVIN
- SEOW JUIN WEI
- CHENG ZI HAO

WINNER SILVER

School Name:
SJKC CHAN WA, SEREMBAN
Mentor:
WONG LEE MEE
Participant Names:
- DICKSON TEO CHUN HONG
- CHEONG MAN HIN
- CHAN QI YING

WINNER BRONZE

School Name:
SJKC SIN HUA, SEREMBAN
Mentor:
CHAN XIAN DI
Participant Names:
- LIEW YING XIAN
- ADRIAN PHANG HUNG ZHI
- CHUA ZHENG HAO


Junior High Regular Category - Treasure Hunt

WINNER GOLD

School Name:
SMK CHAN WA II, SEREMBAN
Mentor:
TAN BOON SZE
Participant Names:
- TEH XI JIAN
- LOH YONG LIANG
- TEY FU HAO

WINNER SILVER

School Name:
SEK (SAINS) TUANKU JAAFAR, KUALA PILAH
Mentor:
EN. NURUDDIN
Participant Names:
- NIFAEL ASYRAF YUSUF BIN MUHAMAD EHWAN
- MUHAMMAD FAIZ BIN SHARUDIN
- ARJUNA EMIR BIN AMIRHAMZAH

WINNER BRONZE

School Name:
SMK CHAN WA, SEREMBAN
Mentor:
LUA CHONG TOCK
Participant Names:
- TAN SZE-AN
- LEE CHENG HUI
- YEOH ZHI LAM


Senior High Regular Category - Mountaineering

WINNER GOLD

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN
Mentor:
MOHAMAD LUTFI BIN MOHD ABDU SHAKUR
Participant Names:
- MUHAMMAD NAIM BIN MOOD JAFRI
- AHMAD NUR SYAHMIER BIN AHMAD TAJUDIN
- AIMAN HAQEEM BIN MOHD SHAH

WINNER SILVER

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN
Mentor:
MOHAMAD LUTFI BIN MOHD ABDU SHAKUR
Participant Names:
- MUHAMAD RIDHWAN SYAKIR BIN MUHAMMAD ROSHDI
- MUHAMMAD FARZHANS BIN SHAMSUDIN
- MUHAMMAD AMINUL HAIKAL BIN MOHAMED FAIZOL

WINNER BRONZE

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN
Mentor:
JAMHURI BIN MOHAMED JAMEL
Participant Names:
- MUHAMAD HARITH BIN MOHD ADHA
- HAFIY DANISH BIN ARMAN
- SYAHMI BIN AZHAR


Elementary Open Category - Robot Explorers

WINNER GOLD

School Name:
SK KING GEORGE V, SEREMBAN
Mentor:
PN NURHIDAYAH SHAMSUDIN
Participant Names:
- MUHAMMAD ISMARAZI BIN ISMAIL
- ILHAM AL-BAKER BIN MUHAMMAD ASRI
- IRFAN HAQQI BIN ABDUL RAZAK

WINNER SILVER

School Name:
SK PUTERI, SEREMBAN
Mentor:
RUZIAH BT RAZALI
Participant Names:
- NUR ARISSYA SOFEA BT MOHD YUNUS
- NUR IRSYA SAFFIYA BT. MOHD YUNUS
- NUR ALIYA NADIRA BT. MOHD AKMAL

WINNER BRONZE

School Name:
SK PUTERI, SEREMBAN
Mentor:
LIM HOOI SI
Participant Names:
- NUR AZRA ZULAIKHA BT ZULKIFLIE
- AYRA NAJMA BT ROZAINI
- NURIN ALYSYA BT NAZRUL HIZAM


Junior High Open Category - Robot Explorers

WINNER GOLD

School Name:
SMK PUTERI, SEREMBAN
Mentor:
SARINA BINTI MAHAT
Participant Names:
- MELANIE FERNANDEZ
- DANYA FRANCES RAJAH
- NURMANISSHA BINTI RAFIQ RAYINDRAN

WINNER SILVER

School Name:
SMK MANTIN, SEREMBAN
Mentor:
NURUL AL-ZAHRATUL LAI HASANNTILA BINTI SARIP
Participant Names:
- MUHAMAD QEDI BIN NASIR
- AMMAR SHAH BIN BAHARUDDIN
- ASYRAAF SYAHMI BIN ROSMAWEE

WINNER BRONZE

School Name:
SMK KING GEORGE V, SEREMBAN
Mentor:
NORMAWARNI BINTI HASAN
Participant Names:
- NUR IKMAL HISHAM BIN ABDUL HALIM
- IMAN SOFIA BINTI RAMZANI
- ADRIANA NATASYA BINTI MOHD ASYRAF


Senior High Open Category - Robot Explorers

WINNER GOLD

School Name:
SM SAINS PEREMPUAN SEREMBAN, SEREMBA
Mentor:
MUHAMMAD SHAZNI BIN DAUD
Participant Names:
- RYANALYSA LAI BINTI RADZWAN LAI
- INTAN NURSHAHEERA BINTI ROSLEE
- NURAIN FARZANA BINTI MOHAMMAD RASYIDI

WINNER SILVER

School Name:
SMK MANTIN, SEREMBAN
Mentor:
NUR AL-ZAHRATUL LAILA BINTI SARIP
Participant Names:
- ARIFF EUSUF CHAAI BIN AMIER CHAAI
- TAN WEI HONG
- NALSON MARK A/L LOORUTU

WINNER BRONZE

School Name:
SMK KING GEORGE V, SEREMBAN
Mentor:
NORMAWARNI BINTI HASAN
Participant Names:
- DANIAL ISKANDAR BIN ZAINUDIN
- MUHAMMAD IDLAN NAIM BIN MOHD HANEF
- AHMAD HADIF BIN AHMAD RUSHDI


GEN II Football

WINNER GOLD

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN
Mentor:
MOHAMAD LUTFI BIN MOHD ABDU SHAKUR
Participant Names:
- ZAINUL ARIFFIN BIN MOHAMAD RIZAN
- IQMAL DYNIEL BIN YATIM MUSTAFA
- MUHAMMAD IRFAN BIN NOR AZAM

WINNER SILVER

School Name:
SM TEKNIK TUANKU JAAFAR, SEREMBAN
Mentor:
JAMHURI BIN MOHAMED JAMEL
Participant Names:
- MUHAMMAD NUR SYAKIR B. MOHD YUSOF
- MUHAMMAD ZAKARIA BIN ROZMAN
- MUAZ BIN MOHD KHUSAIRI

WINNER BRONZE

School Name:
KOLEJ VOKASIONAL JUASSEH, KUALA PILAH
Mentor:
NOOR AZUAN BIN PARMIN
Participant Names:
- PARUVINDHRAAN A/L BASKARAN
- MOHD FIKRI AKMAL BIN ZULAIDIN
- MUHAMMAD FAUZAN ZUHAIR BIN MUSTAFFA