NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011 NRC 2012 NRC 2013 NRC 2014
The 2015 National Robotics Competition

  District Competitions Result

  State Competitions Result

  Final Results

  WRO Final Results


Pahang

Elementary Regular Category - Pearl Diving

WINNER GOLD

School Name:
SJKC LURAH BILUT, BENTONG
Mentor:
CHONG FUI SUN
Participant Names:
- NABIL AZIB BIN NIZAM
- TEOH JUN HAO
- MUHAMMAD AMMAR ZAHRI BIN ABDUL RASHID

WINNER SILVER

School Name:
SJKC LURAH BILUT, BENTONG
Mentor:
CHONG KER JIAN
Participant Names:
- CHIAH WAI CHONG
- ALEX TING ZHAO HONG
- LEE GUAN REN

WINNER BRONZE

School Name:
SJKC PEI CHAI, KUANTAN
Mentor:
CHANG CHOI LEE
Participant Names:
- CHENG ZHI HENG
- LEE ZHI YING
- THEW ZHENG TAO


Lower Secondary Regular Category - Treasure Hunt

WINNER GOLD

School Name:
SMK TANAH PUTEH, KUANTAN
Mentor:
PN. ROKIAH BT. ABDUL TALIB
Participant Names:
- JASON CHAN FONG
- PHUA CHAI KEN


WINNER SILVER

School Name:
BUKIT GOH SECONDARY SCHOOL, KUANTAN
Mentor:
MOHAMAD SHAH BIN AYOB
Participant Names:
- SYAZWAN SYAFIQ BIN IBRAHIM
- MUHD AKMAL RIZAL BIN MOHD ARMAN
- AIMAN BIN ABDULLAH

WINNER BRONZE

School Name:
SMK AIR PUTIH, KUANTAN
Mentor:
RABIATUL ADAWIAH BINTI MAT YAHYA
Participant Names:
- LAW HONG LIT
- ANG ZHONG XIAN
- WONG ZHENG YANG


Upper Secondary Regular Category - Mountaineering

WINNER GOLD

School Name:
BUKIT GOH SECONDARY SCHOOL, KUANTAN
Mentor:
MOHAMAD SHAH BIN AYOB
Participant Names:
- ANIS RUZANA BT RAFIZAN
- NABILA HUDA BT NOORDIN
- SITI NUR FARIHA BT MUHD RIDHWAN RODRIGUES

WINNER SILVER

School Name:
SMK HWA LIAN, TEMERLOH
Mentor:
KOH JEE MENG
Participant Names:
- LEONG KHAI PING
- SOH QI YANG
- TUNG LOUIS HOW

WINNER BRONZE

School Name:
BUKIT GOH SECONDARY SCHOOL, KUANTAN
Mentor:
MOHAMAD SHAH BIN AYOB
Participant Names:
- NUR NILAM NABILAH BT NOR ASRI
- NUR ASSYIFFA BT ABD HAPIF
- NORSYAIRAH BT ABD RASHID


Elementary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SJKT RINGLET, CAMERON HIGHLANDS
Mentor:
ANANTARAJOO A/L SELVARGOO
Participant Names:
- DEVAN A/L KULANTHALU
- SRINIVENASH A/L CHINNAPPAN
- SHARVEENDISHAN A/L KURUSAMY

WINNER SILVER

School Name:
SK JAYA GADING, KUANTAN
Mentor:
AHMAD FAIZ BIN RAMLI
Participant Names:
- MUHAMMAD ADAM KHAIZURAN BIN MOHD ZAMANI
- ABDUL RIFHAN BIN ABD RAHIM
- MUHAMMAD NABIL AIMAN BIN ABU BAKAR

WINNER BRONZE

School Name:
SK SERI BIRAM, PEKAN
Mentor:
MOHAMMAD TAUFIK BIN NGAH
Participant Names:
- AMIRUL HAZIQ BIN MOHD FUAD
- IDLAN BIN ISKANDAR
- YASMIN HANI ILYANI BINTI ABDUL HADI


Lower Secondary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SMK SULTANAH HAJJAH KALSOM, KUANTAN
Mentor:
AHMAD BUSHRA BIN ABDUL RAHMAN
Participant Names:
- MUHAMMAD FIRDAUS BIN ROZY
- AHMAD FARIS ZIKRY BIN ROZANUDIN
- NUR AQILAH BT MOHAMMAD HALIM

WINNER SILVER

School Name:
SMKA TENGKU AMPUAN HAJJAH AFZAN PAHANG,JERANTUT
Mentor:
MOHD NAJID BIN SENIK
Participant Names:
- ABDULLAH WAFIQ BIN MOHAMAD KHALIM
- MUHAMMAD NUR ISYRAF BIN MOHD HANAFISAH
- AMIRUL HAKIMI BIN ZAHARI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK SULAIMAN, BENTONG
Mentor:
NOR FATIHAH MOHAMAD NAGIB
Participant Names:
- MUHAMMAD HILMI PUTERA B ZAINI
- AIMAN B RIZAL
- MUHAMMAD SYAHIR B YAHYA


Upper Secondary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SMK PERAMU JAYA, PEKAN
Mentor:
AHMAD RUDAINI BIN ABDUL MANAN
Participant Names:
- MOHAMMAD AFIQ SHAKIMIE BIN MAD ARIS
- KHAIRUL AMIR SYAM BIN GHAZALI
- AINNUR MARDHIAH BINTI HAMZAH

WINNER SILVER

School Name:
SMK MARAN, MARAN
Mentor:
MOHD NIZAM BIN HASHIM
Participant Names:
- MUHAMMAD SYAZRULYZAM B ABD KHALIL
- MOHMAD IZZUDDIN BIN AMRAN
- KHAIRUNNISA AQMAR BT. ZAMRI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK SERI TUALANG, TEMERLOH
Mentor:
MUHAMAD SUKRI BIN HARUN
Participant Names:
- MUHAMMAD FAUZAN AZMI BIN MOHD FAZURAM
- MUHAMMAD AIMAN HAZIQ BIN MUHAMAD ARIF
- MUHAMMAD IZZUDIN BIN AZAHARI


Gen II Football

WINNER GOLD

School Name:
SMK HWA LIAN, TEMERLOH
Mentor:
KOH JEE MENG
Participant Names:
- KOH ZHI ZHANG
- RIDZAUDDIN TAN BIN MOHD RIDZUAN TAB
- TEOH JIEXUN

WINNER SILVER

School Name:
SMK SULTANAH HAJJAH KALSOM, KUANTAN
Mentor:
AHMAD BUSHRA BIN ABDUL RAHMAN
Participant Names:
- MOHD AMIRUL HILMI BIN AMINUDDIN
- KAMAL SHAH BIN AZAHANUDDIN
- MOHD HIZAMI BIN NOR AZMI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK SULTANAH HAJJAH KALSOM, KUANTAN
Mentor:
AHMAD BUSHRA BIN ABDUL RAHMAN
Participant Names:
- MUHAMMAD HAZIQ NAQIUDDIN BIN MOHD ALI
- MUHAMMAD NUR NAJMIE BIN AHMAD
- SYED MUHD AIMAN BIN SYED MOHD AZHARUDIN