NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011 NRC 2012 NRC 2013 NRC 2014
The 2015 National Robotics Competition

  District Competitions Result

  State Competitions Result

  Final Results

  WRO Final Results


Terengganu

Elementary Regular Category - Pearl Diving

WINNER GOLD

School Name:
SJKC CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
TAN TENG INN
Participant Names:
- POH KAI XIN
- LOW YONG HAO
- CHUA ZHEN FENG

WINNER SILVER

School Name:
SJKC CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
TAN TENG INN
Participant Names:
- NG YIK HUI
- CHUA SHENG XIN
- JUSTIN CHING XIN WEI

WINNER BRONZE

School Name:
SK TENGKU MAHMUD, BESUT
Mentor:
KHAIRUL ANUAR BIN ISMAIL
Participant Names:
- ILYAS HAKIM BIN BAHTIAR
- MUHAMMAD FAKHRI AFIQ BIN MOHD FAZLI
- MUHD FADHIL AMRI BIN ABD AZIZ


Lower Secondary Regular Category - Treasure Hunt

WINNER GOLD

School Name:
SM (SAINS) SULTAN MAHMUD, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MAZNI BINTI SALLEH
Participant Names:
- NIK MUHAMMAD ADAM HAIQAL BIN SUBHAN
- MUHAMMAD FARHAN BIN MOHD LATIFF
- MUHAMMAD ILMAN DANIAL BIN MOHAMAD NAWAWI

WINNER SILVER

School Name:
SMK SULTAN SULAIMAN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN ZAWAWI BIN WAN MOHAMAD
Participant Names:
- AHMAD ANAS BIN AZMI
- AHMAD MUIZ BIN MOHAMED RIDHWAN
- BRENDAN SOH JUN KEE

WINNER BRONZE

School Name:
SMKA DATO HAJI ABBAS, KUALA TERENGGANU
Mentor:
NOR ROHAYA BINTI IBRAHIM @ ABD RAZAK
Participant Names:
- MUHAMMAD ASYRAF BIN NOR AZMAN
- MUHAMMAD ASLAM BIN CHE ARIFFIN
- WAN MUHAMMAD AZIM BIN WAN AZMAN


Upper Secondary Regular Category - Mountaineering

WINNER GOLD

School Name:
SMA (ATAS) SULTAN ZAINAL ABIDIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN ROSLINA BINTI WAN TAIB
Participant Names:
- MUHAMMAD AIMAN BIN ZULKEFLI
- NABIL BIN ABD RAZAK
- LUQMAN AL-HAKIM BIN GHANI

WINNER SILVER

School Name:
SMA (ATAS) SULTAN ZAINAL ABIDIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN ROSLINA BINTI WAN TAIB
Participant Names:
- AHMAD LUQMAN BIN MOHD
- WAN MUHAMMAD LUQMAN AKMALUDDIN BIN WAN ZUKI
- MUHAMMAD ZUHAIRI BIN ZAWAWI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK PADANG NEGARA, KUALA TERENGGANU
Mentor:
NASHARUDDIN BIN SULONG
Participant Names:
- MUHAMMAD ALIF BIN AZAMI
- MUHAMMAD AIMAN NASRULLAH BIN ALIAS
- AHMAD FAIRUS IZWAN BIN ABDULLAH


Elementary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SK KERTIH, KEMAMAN
Mentor:
RAZTIA BINTI ABDUL RAZAK
Participant Names:
- MUHAMMAD ILHAN BIN NASARUDIN
- NUR AINAA NASUHA BINTI MUHAMAD ZAIDI
- JUNI DAMIA BINTI YUSRI SYAM

WINNER SILVER

School Name:
SJKC CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
TAN TENG INN
Participant Names:
- LEE XIN LYANNE
- STEVEN CHUA TENG FERN
- WONG ENZO

WINNER BRONZE

School Name:
SK SULTAN SULAIMAN 1, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN MOHD NAZIM BIN WAN OMAN
Participant Names:
- AHMAD ADLAN BIN MOHD MORIZAM
- AHMAD MURIDDHA MUTUHHARI BIN ABDUL RASHID



Lower Secondary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SM (SAINS) SULTAN MAHMUD, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MAZNI BINTI SALLEH
Participant Names:
- MUHAMMAD TASNIMSYAMIM B ABDUL RAKI
- AMIRAH HUSNA BT ABDUL KAHAR
- AHMAD SHSHRUL AIMAN BIN HAMEZAH

WINNER SILVER

School Name:
SMA ATAS SULTAN ZAINAL ABIDIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN ROSLINA BINTI WAN TAIB
Participant Names:
- NUR AFINI BINTI ZULKEFLI
- ENGKU NUR AISYAH MARDHIAH ENGKU ABDULLAH
- NUR AISYAH BINTI AZMI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK SULTAN ISMAIL 2, KEMAMAN
Mentor:
SITI HAJAR BT ABU MANSOR
Participant Names:
- MUHAMAD ILIYA ZUBAIDI BIN MOHAMMAD
- AIMAN ZAIM BIN AMINUDDIN
- NURDANIYAL BIN KARNAEN


Upper Secondary Open Category - Robot Explorer

WINNER GOLD

School Name:
SM (SAINS) SULTAN MAHMUD, KUALA TERENGGANU
Mentor:
NORLIZA ZAINAL
Participant Names:
- MOHAMAD SYAFIK BIN MAT RODZI
- MUHAMMAD AFIQ IKHWAN BIN ZAINUDDIN
- AMIRUL IZHAN BIN AMIR FAUZI

WINNER SILVER

School Name:
SMK KUALA BESUT, BESUT
Mentor:
WAN ZUL AZRI WAN MOD SHATAR
Participant Names:
- FARHAN SYAHMIEE BIN AFFANDI
- ABDUL SUBHAN BIN MUKROMIN
- MUHAMMAD THAQIF BIN MOHD ROSDI

WINNER BRONZE

School Name:
--
Mentor:
--
Participant Names:





Gen II Football

WINNER GOLD

School Name:
SK KERTIH, KEMAMAN
Mentor:
MARZUKI BIN ZAKARIA
Participant Names:
- MUHAMMAD ILMAN HAKIMI BIN YUSRI SYAM
- MUHAMMAD FAIZZUDDIN BIN ZAMZURI
- USMAN AFFAN BIN OTHMAN

WINNER SILVER

School Name:
SMK IBRAHIM FIKRI, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MALNORYATI BT CHE CHIK
Participant Names:
- MUHAMMAD LOKMAN B KHAIRUDIN
- MUHAMMAD B BAKRI
- ZAIM ZAKHWAN B ZAIDI

WINNER BRONZE

School Name:
SMK PADANG NEGARA, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MOHD NAZRUL HISHAM BIN MD NAWI
Participant Names:
- ZAKARIA B ABD HAMID
- HAMIZAD AIMAN BIN HAMID
- RAJA MUFZI FIRDAUS BIN RAJA MUSTAFA