State Competitions Result

  Final Results

  WRO Final Results


TERENGGANU

STEM INVENTION AND INNOVATION CATEGORY (VERTICAL LIMIT)

WINNER GOLD

School Name:
SJKC CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
TAN KIT HWEE
Participant Names:
- HII ZAN YI
- MUHAMMAD HARITH BIN FADHAL


WINNER SILVER

School Name:
SK KELULUT, MARANG
Mentor:
ROSLIZA BINTI ISMAIL
Participant Names:
- MUHAMMAD AIMAN HAKIM BIN MOHD NOOR SUKRI
- SYASYA IZATI BINTI SHUKRI
- MUHAMMAD SYAMIL BIN MOHD ZAMRI

WINNER BRONZE

School Name:
SMKA SHEIKH ABDUL MALEK, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN ROSLINA BINTI WAN TAIB
Participant Names:
- MUHAMMAD AZFAR BIN MOHD AZHARI
- MUHAMMAD KHAIRUL ASYRAF BIN KHAIRULNIZAM
- WAN AYMAN FAQYHUDDIN BIN WAN MOHD IZARUDDIN


WeDo REGULAR (DRIVERLESS SCHOOL BUS)

WINNER GOLD

School Name:
SK SULTAN SULAIMAN 1, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN MOHD NAZIM BIN WAN OMAR
Participant Names:
- WAN HAZIM ZIKRI BIN WAN MOHD NAZIM
- AIMAN AQEEF BIN MOHD HAMIDI HADI
- ALYA QAISARA BINTI MOHD HAMIDI HADI

WINNER SILVER

School Name:
SK SULTAN SULAIMAN 1, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN MOHD NAZIM BIN WAN OMAR
Participant Names:
- AHMAD FIRDAUS ILMAN BIN AHMAD FAIZUN
- ERYNA BATRISYIA BINTI MOHD IRFAN
- WAN HAZIQ HAIDAR BIN WAN MOHD HAFIDZ

WINNER BRONZE

School Name:
SJKC CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
TAN KIT HWEE
Participant Names:
- CHUNG JINGXIN
- JASON VOON CHUN KEAT
- RYAN TAN HOW QI


REGULAR CATEGORY (ROOKIE) - PRIMARY SCHOOL (SMART PASSENGER TRANSPORT)

WINNER GOLD

School Name:
SK PAKA III, PAKA
Mentor:
ROSLINA BINTI ISMAIL
Participant Names:
- MUHAMMAD RAFIQ AMSYAR BIN MOHD ZAIDI
- SHAKEIL IMAN BIN MOHD SHAZARI
- NORHUSNA NUHA BINTI NORHAYAZI

WINNER SILVER

School Name:
SK BINTANG, PERMAISURI
Mentor:
AHMAD AIMAN BIN ABU BAKAR
Participant Names:
- MUHAMMAD KHASIRAN IKRAM BIN HUSIN
- AMIR HAZIQ BIN RIZAL ANNUAR
- NUR FAIRUZ MAISARA BINTI MOHD ZAKI

WINNER BRONZE

School Name:
SK IBOK, KEMAMAN
Mentor:
MOHD NAIM BIN SAADON
Participant Names:
- SYED IKHWANUL MUSLIMIN BIN SYED MOHD ALBANNA
- MUHAMMAD AZDY HISNAN BIN ZULKEFLE
- ISMA FAHEEM HAZIQ BIN ISMAIL


REGULAR CATEGORY (ROOKIE) - LOWER SECONDARY SCHOOL (SMART LIGHTING)

WINNER GOLD

School Name:
SMK BATU RAKIT, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MOHD NAZRUL HISHAM BIN MD NAWI
Participant Names:
- M AMMAR ASYRAF BIN MULIADI
- NIK MUHAMMAD IFFAT DANIAL BIN NIK AZIZ
- AFIQ IQBAL BIN ISHAK

WINNER SILVER

School Name:
SMK BELARA, KUALA TERENGGANU
Mentor:
SUHAIRI BIN SULONG
Participant Names:
- MUHAMMAD AQIL HILMAN BIN MOHD NORHISHAM
- MUHAMMAD HAIKAL BIN ZAKARIA
- MUHAMMAD AMIR ARSYAD BIN SHARMALI IZWAR

WINNER BRONZE

School Name:
SMK KOMPLEKS TOK ADIS, KUALA TERENGGANU
Mentor:
TUN NUR SYAZWANI BINTI TUN RAZAK
Participant Names:
- MUHAMMAD AFIQ BIN ADBULLAH SANI
- MUHAMMAD IMRAN BIN SIDEK
- IFRAN JUNAIDI BIN MAZLAN


REGULAR CATEGORY (ROOKIE) - UPPER SECONDARY SCHOOL (SMART GRID)

WINNER GOLD

School Name:
SMK BATU RAKIT, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MOHD NAZRUL HISHAM BIN MD NAWI
Participant Names:
- AHMAD LUQMAN HAKIM BIN AZMAN
- MUHAMMAD ZAIRIE BIN ABDUL WAHAB
- MOHAMMAD AJMAL BIN ADNAN

WINNER SILVER

School Name:
SMK BATU RAKIT, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MOHD NAZRUL HISHAM BIN MD NAWI
Participant Names:
- MUHAMMAD AIDIE NAJMI BIN MD ARIS
- MUHAMMAD RIDZUAN BIN MOHD NAWI
- MUHAMMAD IQMAL HELMI BIN MAHADI

WINNER BRONZE

School Name:
--
Mentor:
--
Participant Names:





REGULAR CATEGORY (PRO) - PRIMARY SCHOOL (SMART PASSENGER TRANSPORT)

WINNER GOLD

School Name:
SK KERTEH, KERTEH
Mentor:
RAZTIA BINTI ABDUL RAZAK
Participant Names:
- NORALIA HUSNA BINTI ZULKIFLI
- HARIS MALIKEE BIN MOHD HAFIFEE
- FAIZ AMZAR AR RIDHWAN BIN MOHD FAUZI

WINNER SILVER

School Name:
SK KERTEH, KERTEH
Mentor:
RAZTIA BINTI ABDUL RAZAK
Participant Names:
- MIOR AQIL MUSTAQIM BIN MIOR MOHD HASREY
- ENGKU MUHAMMAD SHAUQI ANAS BIN ENGKU MUHAMMAD AMIR
- MUHAMMAD SYAHZRIL ZAKRIM BIN RUZIMAN

WINNER BRONZE

School Name:
SK SULTAN SULAIMAN 1, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN MOHD NAZIM BIN WAN OMAR
Participant Names:
- MUHAMMAD HAZIM BIN TAKIUDIN
- MUHAMMAD ALIF FIRDAUS BIN NOR TARMIZI
- PETRA HAKIM BIN MOHAMAD NORDIN


REGULAR CATEGORY (PRO) - LOWER SECONDARY SCHOOL (SMART LIGHTING)

WINNER GOLD

School Name:
SM IMTIAZ YAYASAN TERENGGANU - SETIU, SETIU
Mentor:
MOHD FIRDAUS BIN ZAKARIA
Participant Names:
- CHE MUHD AJWAD AIMAN BIN CHE AZIH
- MUHAMMAD FARIS NAJMI BIN ROSLAN
- MUHAMMAD HAZIQ ADLI BIN HAPIZ

WINNER SILVER

School Name:
SMK SULTAN ISMAIL, KEMAMAN
Mentor:
MOHD ZAKI BIN HASSAN
Participant Names:
- MUHAMMAD AMIRUL AMIR BIN MAHMUD
- MUHAMMAD HAZIEQ ROHAN BIN ROHAZAM
- ADIB AL MUZAQKIR BIN AZAHAR

WINNER BRONZE

School Name:
SM IMTIAZ YT KUALA NERUS, KUALA NERUS
Mentor:
ALIA AMIRA BINTI ALIAS
Participant Names:
- MUHAMMAD YAZID BIN SAYUTI
- DANISH IMAN BIN MAZLAN
- ADAM IDHAM BIN AZHAR


REGULAR CATEGORY (PRO) - UPPER SECONDARY SCHOOL (SMART GRID)

WINNER GOLD

School Name:
SMK SULTAN ISMAIL, KEMAMAN
Mentor:
MOHD ZAKI BIN HASSAN
Participant Names:
- MUHAMMAD AIZUDDIN BIN MOHD SABRI
- MUHAMMAD IZZ AKRAM BIN KAMARUZZAMAN
- MUHAMMAD IZHAM NAJMIE BIN ABDUL HALIM

WINNER SILVER

School Name:
SMK SULTAN ISMAIL, KEMAMAN
Mentor:
MOHD ZAKI BIN HASSAN
Participant Names:
- MUHAMMAD SYAFIQ AIZAT BIN SAIFUL BAHRI
- MUHAMMAD SYAHMI HAZIQ BIN MARZUKI


WINNER BRONZE

School Name:
SMK TEMBILA, BESUT
Mentor:
ZURAWATI BINTI ABU BAKAR
Participant Names:
- NUR FATIHAH BINTI MAT HASSAN
- NUR AISHAH NAZIRAH BINTI ZULKIFLI
- MUHAMMAD FAIZAL AIMAN BIN FAUZI


OPEN CATEGORY - PRIMARY SCHOOL (SMART CITIES)

WINNER GOLD

School Name:
SK KERTEH, KERTEH
Mentor:
NOOR EZALINA BINTI SALEH
Participant Names:
- AFEEQAH QAISARA BINTI AKMAL
- NURDINI SUFIA BINTI YUSRI SYAM
- KAISAH KHALEEDA BINTI AZMI

WINNER SILVER

School Name:
SK KERTEH, KERTEH
Mentor:
AHMAD WAFRI BIN AHMAD WARDI
Participant Names:
- LILY NUR SYAFIQAH BINTI MOHD FAUZI
- AFEEFAH FARISA BINTI AKMAL
- ABDUL QAYYUM BIN AHMAD WARDI

WINNER BRONZE

School Name:
SK SULTAN SULAIMAN 1, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN MOHD NAZIM BIN WAN OMAR
Participant Names:
- RAIHAH NUR ALISYA BINTI ROSLI
- WAN FARIZ PUTERA BIN WAN HASHIM
- WAN SAIF AL MUJAHID WAN AHMAD KHAIRI


OPEN CATEGORY - LOWER SECONDARY SCHOOL (SMART CITIES)

WINNER GOLD

School Name:
SMK CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
SITI HASNAH BINTI MAHMOOD
Participant Names:
- JUSTIN CHING XIN WEI
- POH KAI XIN


WINNER SILVER

School Name:
SMK LEMBAH BIDONG, SETIU
Mentor:
MOHD NORZAIDI BIN GHAZALI
Participant Names:
- MUHAMMAD LUTFI BIN MOHD SAIMI
- CHE DANISH SYAKIRIN BIN CHE ARIFFIN
- PUTERI DANISH NABILA BINTI MD.DAN

WINNER BRONZE

School Name:
SM SAINS SULTAN MAHMUD, KUALA TERENGGANU
Mentor:
SUHAIZA BINTI MD SAID
Participant Names:
- AHMAD SULHI BIN AHMAD FAHMI
- MUHAMMAD ARIFF ZAKWAN BIN MOHD SABRI
- MUHAMMAD KHAIRUL IKHWAN BIN ABDUL HALIM


OPEN CATEGORY - UPPER SECONDARY SCHOOL (SMART CITIES)

WINNER GOLD

School Name:
SMK CHUNG HWA WEI SIN, KUALA TERENGGANU
Mentor:
SITI HASNAH BINTI MAHMOOD
Participant Names:
- ONG LI YANG
- CHUA ZHEN FENG


WINNER SILVER

School Name:
SMK TEMBILA, BESUT
Mentor:
NORMA BINTI ABDULLAH
Participant Names:
- AMIRAH HAZIRAH BINTI ABDULLAH
- NUR AZIRA BINTI AHMAD ASRI
- SITI NORALIA SHAFIKA ABDUL RAHMAN

WINNER BRONZE

School Name:
SM SAINS SULTAN MAHMUD, KUALA TERENGGANU
Mentor:
NAJAH RAIHAN BINTI AHMAD MUKHTAR
Participant Names:
- HAZREEN SYUKRY BIN MOHAMAD
- NOR FARHAN FITRI BIN NOR EFFENDI
- AHMAD MUAZ ZUHDI BIN MOHD FARED


NRC FOOTBALL

WINNER GOLD

School Name:
SMK IBRAHIM FIKRI, KUALA TERENGGANU
Mentor:
MALNORYATI BINTI CHE CHIK
Participant Names:
- MOHAMMAD FARIS ZULKIFLI BIN ROSMAN
- MUHAMMAD AFIQ NOUFAMADI BIN MD KAMAL
- MOHAMMAD IRFAN DANISH BIN AHMAD ZAMRI

WINNER SILVER

School Name:
SM SAINS SETIU, SETIU
Mentor:
QZAIRUDIN BIN MAT JUSOH
Participant Names:
- WAN KAMARUL ARIFFIN BIN WAN IBRAHIM
- HAZIQ MUHAIMI BIN MOHD HAZALI
- NUR AINA NASUHA BINTI MUHAMMAD ZAIDI

WINNER BRONZE

School Name:
SMKA SHEIKH ABDUL MALEK, KUALA TERENGGANU
Mentor:
WAN ROSLINA BINTI WAN TAIB
Participant Names:
- WAN ZAHIRUL HAKIMI BIN WAN ZAINE
- RAJA MUHAMMAD DANIAL BIN RAJA BIDIN
- MUHAMMAD HAZIQ AZMI



NRC 2005 NRC 2006 NRC 2007 NRC 2008 NRC 2009 NRC 2010 NRC 2011 NRC 2012 NRC 2013 NRC 2014 NRC 2015 NRC 2016 NRC 2017 NRC 2018